Posviťte si na rodinný rozpočet

20. 04. 2014

Jak jednoduché je provést výměnu žárovky za „LEDKU"?

Zákazník bude slyšet ze všech stran, že v žádném případě není problém. Pravda je poněkud někde jinde. Provést výměnu klasické žárovky či „ úsporky " za LEDku, při zachování stejné svítivosti a stejné světelné pohody, je téměř nemožné bez odborné rady a v mnoha případech i bez vyzkoušení různých LED světelných zdrojů v konkrétním svítidle a prostoru.

Dnes si zákazník může koupit LED žárovku v desítkách e-shopů, v každém větším obchodním domě nebo dokonce i v potravinových řetězcích. Já říkám, že koupit LED světelné zdroje bez odborné rady jsou neefektivně vyhozené peníze. Myslíte si, že Vám pracovník obchodu uspokojivě poradí co za co vyměnit a jak vykouzlit u Vás doma či na pracovišti Vám vyhovující „ světelnou pohodu "?

Co znamená světelná pohoda?

Většina lidí se mylně domnívá, že potřebují co největší intenzitu světla, aby dobře viděli. To je zásadní omyl. Stačí si vzpomenout na letní měsíce a představit si, že si čtete na prudkém poledním slunci. Jistě uznáte, že pro Vaše oči to nebude to pravé ořechové. Písmenka sice uvidíte zřetelně, ale expozice Vaší sítnice prudkým světlem Vás brzy unaví. Pokud se setkáte s lidmi, kteří si chrání svůj zrak (piloti, chirurgové apod.) zjistíte, že jejich kanceláře i obytné místnosti rozhodně nejsou přesvětlené. Světelná pohoda je tedy velmi subjektivní pocit, je to stav, kdy zřetelně vidíme a přitom nepřetěžujeme naše oči. Dlouhodobý pobyt pod správně zvoleným umělým osvětlením nás nesmí unavovat.

Co všechno má vliv na volbu správné LED žárovky?

Nejprve si zdůrazněme, že i když zákazníka vede k využití LED světelných zdrojů především razantní úspora elektrické energie, získá tím především kvalitnější a zdravější osvětlení – správnou „ světelnou pohodu". A proto je nutno brát v úvahu tyto aspekty: typ svítidla a stínidla, velikost místnosti, využití místnosti, způsob vymalování, charakter vybavení, styl přirozeného osvětlení apod.

V neposlední řadě však je nutno přihlédnout k subjektivnímu pocitu zákazníka, co vnímá jako slabé nebo silné světlo, jakou barvu světla upřednostňuje a který typ osvětlení u něj skutečně navozuje tu správnou „světelnou pohodu".

Dá se tedy říci, že investice do LED osvětlení patří k těm nejziskovějším?

Jednoznačně ano! Spotřebitel totiž vždy musí zaplatit za elektrickou energii a pokud nebude v rodině či firmě dělat úsporná opatření, vystavuje se skutečnosti, že bude platit rok od roku více.

Jednorázovou investicí do LED osvětlení umíme, oproti klasické žárovce, ušetřit95% nákladů za elektrickou energii na svícení. To znamená v prvé řadě návratnost investice v řádech několika měsíců, nejdéle však do jednoho roku. Navíc hned při prvním vyúčtování zažije zákazník příjemný pocit díky vrácení přeplatku od distributora elektrické energie. Pro čtyřčlennou rodinu se dvěma školáky, žijícími v třípokojovém bytě, se roční úspora pohybuje v rozmezí 3 – 6 000 Kč.

Další články:

 • 08280028

  Posviťte si na rodinný rozpočet

  20. 04. 2014

  Zákazník bude slyšet ze všech stran, že v žádném případě není problém. Pravda je poněkud někde jinde. Provést výměnu klasické žárovky či „ úsporky " za LEDku, p...
 • LED

  Klasickým žárovkám zazvonil zvonec a přišel konec

  10. 04. 2014

  Po 133 letech používání končí prodej klasických žárovek. Stop vystavila Evropská unie a tyto nejpoužívanější žárovky se přestávají dodávat do obchodů. Nahrazeny...

Kontakt

Pavel Šámal

Telefon:
+420 603 262 691
+420 775 262 691

Pavel Šámal

Váš specialista na LED technologie