Klasickým žárovkám zazvonil zvonec a přišel konec

10. 04. 2014

Po 133 letech používání končí prodej klasických žárovek. Stop vystavila Evropská unie a tyto nejpoužívanější žárovky se přestávají dodávat do obchodů. Nahrazeny budou úspornějšími zdroji, hlavně kompaktnějšími LED žárovkami a LED zářivkami.

Baňky s wolframovým vláknem vydrží v průměru jeden rok a v běžné domácnosti jich máme kolem 18. To znamená, výměna každé tři týdny. Lidé si postupně musí zvykat na náhrady. LED žárovky se budou vyměňovat třeba jen dvakrát za život. Technologie jde mílovými kroky vpřed v každém oboru a nelze ji zastavit.

Klasická žárovka využije jen necelých 10 procent na výrobu světla, ze zbytku vzniká teplo. Výměnou žárovek za zářivky či LED zdroje může být úspora domácnosti až 4.000 Kč za rok! Konec prodeje čeká i halogeny třídy D.

Ne watty, ale lumeny

Konec žárovek s sebou nese nutnost řídit se jinými údaji. Na obalech úsporných zdrojů se uvádí odpovídající výkon žárovky, ale je to nespolehlivé. Výkon ve wattech se u různých zdrojů liší, proto je lepší sledovat lumeny – ty jsou všude stejné. Třeba náhrada za 100W žárovku by měla mít asi 1 500 lumenů.

Žárovky mohou mít i různé barvy. Problém je, když zářivky stejného typu mají různou barvu. S tím se lze setkat u nekvalitních výrobků. Poznají se podle toho, že je na nich uvedeno rozmezí barevnosti třeba 2 500 – 3 000 kelvinů.

Další klamavý údaj je životnost. Kvalitní firmy výrobky zkoušejí a uvádějí dobu, kdy v testu selže 50 procent kusů. U LED zdrojů se zohledňuje i pokles světelného toku v lumenech, třeba i na 70 procent. U levných výrobků se slábnutí světla ani často nezohledňuje, takže životnost neodpovídá skutečnosti.

Nejúspornější varianta, LED žárovka, je na vzestupu. Přibývají tvary a barvy. Výhodou je dlouhá životnost, mají okamžitý start a kvalitnější světlo. LED zdroje i při nízkých teplotách podávají stoprocentní výkon.

Další články:

 • 08280028

  Posviťte si na rodinný rozpočet

  20. 04. 2014

  Zákazník bude slyšet ze všech stran, že v žádném případě není problém. Pravda je poněkud někde jinde. Provést výměnu klasické žárovky či „ úsporky " za LEDku, p...
 • LED

  Klasickým žárovkám zazvonil zvonec a přišel konec

  10. 04. 2014

  Po 133 letech používání končí prodej klasických žárovek. Stop vystavila Evropská unie a tyto nejpoužívanější žárovky se přestávají dodávat do obchodů. Nahrazeny...

Kontakt

Pavel Šámal

Telefon:
+420 603 262 691
+420 775 262 691

Pavel Šámal

Váš specialista na LED technologie